امروز پنجشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۷

هشدار دادستان به نفوذ خرافه در منابر شنبه ۲۳ دى ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۱۳:۲۸


هشدار دادستان به نفوذ خرافه در منابر تعداد بازدید: ۳۲۸

‌ حجت الاسلام والمسلمین طهماسبی اظهار داشت: معلق کردن دین مردم به خواب و تشرف در بحث خرافه جای دارد و اینکه اعتقاد مردم را به خواب و اینگونه مسائل بخواهیم گره بزنیم این کار قابل توجیهی نیست، افرادی که اعتقادشان را با یک گفتن یک خواب بدست بیاورند با یک حرف بی اساس به خیابان ها می ریزند.

 

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی مجمع نمایندگان طلاب، حجت الاسلام والمسلمین طهماسبی، دادستان ویژه روحانیت استان کرمان در جلسه طلاب و فضلای استان کرمان به بحث انتظار فرج پرداخت و اظهار داشت: از نگاه دین مبین اسلام بحث انتظار فرج افضل اعمال است.

 

وی در ادامه تشریح معنای انتظار و فرج عنوان کرد: در همه روایات بایستی به واژه ها توجه کرد و اگر به واژه ها دقت نکنیم ممکن است فهم نادرستی از آن داشته باشیم.

 

 حجت الاسلام والمسلمین طهماسبی با بیان اینکه نگاه سطحی و ظاهری به آیات و روایات ممکن است جنجال های فراوانی را به دنبال داشته باشد، گفت: خلقت انسان و عالم یک کل به هم پیوسته است و خداوند آن را بهم پیوند داده است و انسان بایستی به این موضوع رسیده باشد تا بعد در رابطه با زشتی و زیبایی آن بتواند تصمیم بگیرد.

 

دادستان ویژه روحانیت استان کرمان با اشاره به اینکه انتظار فرج از نوع حرکت است نه از نوع سکون، گفت: هر کدام از ما بایستی یک قطعه از این پازل را در جای خودش قرار دهیم، اگر این کار را انجام ندهیم خداوند متعال این کار را بر عهده دیگران می گذارد.

 

وی با بیان اینکه طلاب در این زمینه آنگونه که شایسته است موفق نبوده اند، گفت: ممکن است یک طلبه دروس حوزوی را بسیار خوب خوانده باشد؛ ولی زمانی که از او سوال می کنیم که در کجای این پازل قرار داریم؟ پاسخی برای آن ندارد؛ بنابراین بایستی اطلاعات خودمان را در این رابطه بالا ببریم.

 

حجت الاسلام والمسلمین طهماسبی، تقوا را یکی از مهمترین ابزار برای طی کردن این مسیر دانست و اشاره ای به معنای آن کرد و گفت: هر کاری که بخواهد از انسان سر بزند قبل از آن بایستی یک توقف و تأملی داشته باشد؛ بنابراین اگر تقوا و شناخت نسبت به جایگاهمان داشته باشیم، می توان گفت که در مسیر هستیم.

 

 دادستان ویژه روحانیت استان کرمان در ادامه به برخی از آفت هایی که ممکن است طلاب را درگیر خودش کند اشاره ای کرد و مهمترین آن را بحث خرافات دانست.

 

وی در ادامه به مفهم خرافه پرداخت و تصریح کرد: خرافه از مکاتب نو ظهور مانند احمدالحسن تا فرقه های کاذب و ساختگی گرفته شده است که متأسفانه برخی افراد به این گروها می پیوندند.

 

حجت الاسلام والمسلمین طهماسبی اظهار داشت: معلق کردن دین مردم به خواب و تشرف در بحث خرافه جای دارد و اینکه اعتقاد مردم را به خواب و اینگونه مسائل بخواهیم گره بزنیم این کار قابل توجیهی نیست، افرادی که اعتقادشان را با یک گفتن یک خواب بدست بیاورند با یک حرف بی اساس به خیابان ها می ریزند.

 

دادستان ویژه روحانیت استان کرمان با بیان اینکه یکی از آسیب های مهم مسأله خواب درمانی و تشرف درمانی است، گفت: امروز برخی یا باز گو کردن یک خواب است یا توهماتی در رابطه با اهل بیت(ع) که فکر می کنند از این طریق می توانند دست بر روی احساسات مردم بگذارند و آنها را به گریه بیاندازند.

 

وی در پایان به برخی از سوالات طلاب پاسخ داد و اظهار داشت: اینکه یک طلبه فکر می کند بایستی همه مشکلاتش درست شود تا بعد شروع به درس خواندن کند این امکان پذیر نیست.