امروز پنجشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۷

باید اخلاق در اولویت کار طلبگی قرار گیرد چهارشنبه ۱۶ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۱۲:۳۹


باید اخلاق در اولویت کار طلبگی قرار گیرد تعداد بازدید: ۱۲۲

امام جمعه شهرستان عنبرآباد گفت: نباید از زحمت های عالمان دین، خصوصا عالمان اخلاق غافل بود که کتابهای گران قدری در رابطه با مساله اخلاق مخصوصا برای ما طلبه ها به یادگار گذاشتند، کتابهای قدیمی اخلاق مانند جامع السعادات ومعراج السعاده ملا احمد نراقی و کتاب اخلاق مرحوم فلسفی، این کتب مرحوم فلسفی خیلی کتاب ارزشمندی است، بنابراین طلاب باید این کتابها را تهیه و استفاده کنند.
 
 

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی مجمع نمایندگان، حجت‌الاسلام والمسلمین رضا سالاری امام جمعه شهرستان عنبرآباد، در جلسه طلاب و فضلاب جیرفت و عنبرآبادبا اشاره به روایت إِنَّمَا الْعِلْمُ ثَلَاثَةٌ آيَةٌ مُحْكَمَةٌ أَوْ فَرِيضَةٌ عَادِلَةٌ أَوْ سُنَّةٌ قَائِمَةٌ اظها داشت: در مجامع  حدیثی و روایی در باب اخلاق سه عنوان آمده است، که محدثین برای هر کدامشان در کتابهای خود بابی را باز کرده اند.

 

وی با بیان اینکه سه جمله در این روایت در باب اخلاق و فضیلت اخلاقی است، تصریح کرد: «آيَةٌ مُحْكَمَةٌ» مربوط به اعتقادات است، بنابراین باید در رابطه با آیات محکمه استدلالی بحث کرد.

 

حجت‌الاسلام والمسلمین سالاری عنوان کرد: «فَرِيضَةٌ عَادِلَةٌ» مربوط به احکام است که باید احکام دین خدا را شناخت و به آنها عمل کرد و «سُنَّةٌ قَائِمَةٌ» هم موضوع اخلاق است که مساله اخلاق فضیلت انسان را در سایر موجودات دیگر بیان می کند.

 

 امام جمعه شهرستان عنبرآباد افزود: در اهمیت اخلاق همین بس که خداوند متعال انبیایش را خصوصا پیغمبر خاتم را به عنوان معلم اخلاق معرفی می کند.

 

وی گفت: نباید از زحمت های عالمان دین، خصوصا عالمان اخلاق غافل بود که کتابهای گران قدری در رابطه با مساله اخلاق مخصوصا برای ما طلبه ها به یادگار گذاشتند، کتابهای قدیمی اخلاق مانند جامع السعادات ومعراج السعاده ملا احمد نراقی و کتاب اخلاق مرحوم فلسفی، این کتب مرحوم فلسفی خیلی کتاب ارزشمندی است، بنابراینطلاب باید این کتابها را تهیه و استفاده کنند.

 

حجت‌الاسلام والمسلمین سالاری اظهار داشت: پیغمبر(ص) می فرمایند من مبعوث شدم تا برای بشریت تمام اخلاق فاضله را به تکمیل برسانم، سه نکته در رابطه با این جمله پیغمبر وجود دارد.

 

 امام جمعه شهرستان عنبرآباد گفت: از دو جهت عقل بشر عادی برای مفهوم این روایت عاجز است، این که چگونه خود این پیامبر تمام فضایل اخلاقی را دارا بود، آن هم شخصی که در آن شبه جزیره عربستان در آن محیط غیر اخلاقی رشد کرد،متولد شد و دوران کودکی اش را گذراند، پس چگونه این پیغمبر اعتقاد دارد که می فرماید من مبعوث شدم تا تمام مکارم اخلاق را برای بشریت به تکمیل برسانم، خب این مساله به فضیلت های معصومین خصوصا خاتم انبیا محمد مصطفی می گردد.

 

وی ادامه داد: سوال سومی برای پاسخگویی به سوال اول پیش می آید، چگونه پیامبر(ص) خود را مکلف می بیند که تمام مکارم اخلاق را در جامعه پیاده کند؟ خب این جای یک سوالی در ذهن من و شما بوجود می آید که آیا تا به حال تمام فضایل اخلاق در جامعه پیاده شده است که پیغمبر چنین ادعایی می کند، جوابش این است در قبل روایات شیعه و سنی می توان استفاده کرد که یک ظهوری پیدا می شود که تمام فضایل و مکارم اخلاق را پیاده می کند.

 

امام جمعه شهرستان عنبرآباد اظهار داشت: دو چیز خیلی به درد همه ماها می خورد مخصوصا به درد ما طلبه ها می خورد یکی اخلاق و دیگری گریه بر امام حسین(ع) که توسط این دو یک روزنه عجیبی در زندگی انسان مخصوصا زندگی ما طلبه ها باز می شود.

 

وی افزود:  رویه بزرگان دین این گونه بوده است، که این سالی که آقا نام گذاری فرمودند بنام اقتصاد مقاومتی اقدام به عمل، بیاییم همه درس هایی که شما خواندید تبلیغات و قدم هایی که در این راه برادشته ایم همه اعمال خودمان را به پیشگاه مقدس حضرت بقیه االله اعظم هدیه کنیم.

 

امام جمعه شهرستان عنبرآباد ادامه داد: چون بزرگان مقید بودند که اعمال صالحه خویش را به محضر مقدس ‌خورشید جان ها امید انسان ها بقیه الله الاعظم ارواحنا فداه هدیه می کردند، قطعا ایشان هم خوشحال می شود.

 

حجت‌الاسلام والمسلمین سالاری اظهار داشت: در همین ایامی که فاطمیه دوم گذشت از مادر بزرگوارشان صدیقه طاهره(س) هم درخواست می کنیم که اعمال ما را به محضر صاحب امام زمان(عج) صاحب ما صاحب مملکت ایران اسلامی و همه مسلمانان عرضه بدارند که اگر آقا هم همین لحظه امضا و تایید بفرمایند نور علی نور است.